“Moćnici bi da se domognu imovine”: Provalili u kuću, iako je sudski postupak u toku

Starica Vukosava Popović i njena kćerka Sanje bile su šokirane nakon što su nepoznate osobe došle pred njihovu porodičnu kuću i počele iznositi stvari iz stana koji se još uvijek nalazi u sudskom sporu.

Iz Policijske uprave Banjaluka su potvrdili da im je poznat identitet ovih osoba, te da su o svemu obaviješteni banjalučko tužilaštvo i nadležni sud.

Izvor fotografije: Srpska info

Staricu i njenu kćerku prije dva dana su obavijestile komšije da im je pred kućom u naselju Starčevica parkiran kamion, te da više osoba iznosi njihove stvari iz stana. Odmah su alarmirale policiju i svog pravnog zastupnika Ivana Šijakovića koji je uspio spriječiti dalje kriminalne aktivnosti.

-Duže od godinu dana čekamo da Osnovni sud u Banjaluci donese odluku o reizvršenju, jer je Okružni sud još u decembru 2020. poništio raniju odluku na osnovu koje smo mama i ja izbačene iz naše kuće. Umjesto da nas vrate u našu kuću, dočekam ovu situaciju da mi nepoznati muškarci izbacuju stvari iz stana- ispričala je za “EuroBlic” Sanja Popović. 

Slučaj Vukosave i Sanje Popović još u oktobru 2019. godine dospio je u žižu javnosti, nakon što ih je policija brutalno izbacila iz porodične kuće zbog sudskog izvršenja. Ovo izvršenje je u međuvremenu ukinuto i naređeno je da se provede novi postupak, međutim to očigledno nije predstavljalo problem moćnicima koji su se ustremili na imovinu da napakoste starici i njenoj ćerki.

Ivan Šijaković, advokat Popovićeve, objasnio je za “EuroBlic” da izvršno odjeljenje Osnovnog suda u Banjaluci još uvijek nije postupilo po odluci Okružnog suda Banjaluka zbog čega je i napravljen svojevrsni vakuum prostor.

Ivan Šijaković
Advokat Ivan Šijaković

-Imajući u vidu da je izvršni postupak hitan, sud je trebao odmah ovaj predmet uzeti u rad, jer je Okružni sud Banjaluka još u decembru 2020. ukinuo sve izvršne radnje zbog kojih su Vukosava i Sanja izbačene iz porodične kuće. Okružni sud je vratio postupak sudiji za izvršenja Raifi Đumišić koja je taj postupak vodila od početka. Međutim, ova sudija nije provela novi postupak, a u međuvremenu je otišla u penziju- izjavio je advokat Šijaković.

Dodao je kako mu je nejasno zašto predmet zbog svoje hitnosti nije već završen od strane nekog drugog sudije u izvršnom odeljenju Osnovnog suda Banjaluka.

-Moćnici koriste muku starice Vukosave i vjerovatno su željeli da se nesrećnoj ženi zbog ovog izbacivanja stvari, pogorša zdravstveno stanje- rekao je advokat Šijaković.

Nakon njegove intervencije, kao i dolaska policije, stvari Vukosave i Sanje vraćene su u njihovu porodičnu kuću.

Javnost je u oktobru 2019. godine bila šokirana brutalnim izbacivanjem starice Vukosave i njene ćerke iz porodične kuće u banjalučkom naselju Starčevica, ali dvije godine kasnije pravda se osmjehnula nejakim ženama.

Osnovni sud u Banjaluci je u vanparničnom postupku utvrdio da je starica Vukosava Popović bila nesposobna da upravlja svojim postupcima i zaštiti interese u postupku izvršenja u kojem je ostala bez porodične kuće.

Drugim riječima, starica nije bila svjesna da se vodi postupak koji je u konačnici doveo da izgubi porodični dom.

Popovićeve su iz kuće vrijedne 200.000 maraka izbačene zbog duga od 7.000 maraka prema Janku Triviću. Ovaj dug je navodno nastao tokom 90-ih, kada su Popovićeve takođe bile izbačene iz kuće, a njihovu imovinu je koristio pomenuti Trivić. On je tokom ranijeg sudskog postupka dokazao da je ulagao sredstva u kuću, ali apsurdno je da su to ulaganje morale platiti starica i njena kćerka, koje su mimo svoje volje bile istjerane 90-ih godina iz vlastitog doma.

Policijska sila koja se u oktobru 2019. godine obrušila na nejaku staricu i njenu kćerku nalikovala je akcijama hapšenja najozloglašenijih kriminalaca, a uznemirujuće fotografije Vukosave koju po betonu vuku policijske službenice obišle su region.

Ipak, dvije godine kasnije, pravda je barem se tako činilo, pobijedila, pa bi Vukosava i Sanja uskoro trebale da se vrate u porodičnu kuću koja pune dvije godine zjapi prazna i devastirana.

Sumnjivi dug

Osnovni sud u Banjaluci je u martu 2002. godine presudio u korist porodice Popović i odbacio tužbeni zahtjev Janka Trivića, koji je tražio da mu se isplati čak 16.131 KM sa zateznom kamatom, zbog navodnih ulaganja u kuću iz koje su Popovićeve prvi put istjerane u septembru 1993. godine.

Nakon toga, Trivić je izašao iz kuće 2002. godine, a tužbu je podnio protiv Vukosave Popović, iako je stvarni vlasnik stana u sporno vrijeme bila Opština Banjaluka. Trivić je prvu tužbu podnio u avgustu 2000. godine, pa je precizirao dvije godine kasnije, gdje je, osim isplate novčanih potraživanja, tražio da mu se vrati kuća u banjalučkoj Ulici Srpskih dobrovoljaca. U tužbi je Trivić naveo da kuću nije mogao koristiti bez značajnijih popravki, u koje je uložio 16.131 marku.

Okružni sud u Banjaluci je presudom od 15. januara 2008. uvažio žalbu Janka Trivića, te mu tako priznao iznos od 7.324 marke na ime ulaganja u kuću i zakonske kamate.

Upravo ova Odluka Okružnog suda u Banjaluci bila je uvod u postupak izvršenja, koji je u oktobru 2019. godine doveo do toga da porodica Popović, starica Vukosava i njena kćerka Sanja izgube porodičnu kuću u kojoj su živjele gotovo pola vijeka i čija je vrijednost 200.000 maraka.

Izvor: EuroBlic/Srpska info

PODIJELITE ČLANAK:

Podijeli na Facebook-u
Podijeli na Twitter-u
Podijeli na LinkedIn-u
Podijeli na Pinterest-u